
XI. Rok 2018 ubogacony następną pozycją książkową Pana G. Cebulli
Kolejna książka Pana Georga Cebuli i powrót do czasu aktywności zawodowej na Piaskowni - opracowanie dla ludzi pasjonujących się tym tematem z pewnością cenne i warte uwagi.
X. Rok 2017 i następna książka autorstwa Pana Georg Cebulli.
Tym razem to opracowanie historii ważnej drogi transportu wodnego jakim jest Kanał Gliwicki. Historyczne zdjęcia i ciekawa treść zainteresuje niejednego pasjonata. Biblioteka Szkoły Podstawowej w Bycinie została przez Autora obdarowana egzemplarzem pierwszego wydania tej pozycji. Dziękujemy i jesteśmy pewni, że to nie ostatnia praca Pana Cebulli.
Kolejna wartościowa pozycja książkowa Pana Georga Cebulli - "Dzieje hutnictwa w dolinie Kłodnicy". Autor - rodowity "byciniok" jest otwarty na kontakty georgce@gmx.de
Dziękujemy za kolejną pełną historycznej pasji pozycję książkową ☺https://www.facebook.com/georg.cebulla.9
IX. Ich pasją jest bieganie ...
Ich pasją jest bieganie - pozytywne zmęczenie i wysiłek podejmowany dla siebie, bez przymusu i wcale nie za karę :)
Aktywny tryb spędzania czasu wolnego, który tak trudno dziś znaleźć, to Ich wizytówka. Druga odsłona otwartej imprezy sportowej w sąsiedniej Gminie Toszek była dla Małżeństwa Justyny i Gerarda Gabryś, Dominiki Domin-Nicz i Grzegorza Gabryś okazją do czynnego uczestnictwa i jednocześnie do promocji Sołectwa Bycina. Część z nich uczestniczyła w I edycji biegu w 2015 roku - tym razem jednak bardzo pięknie się prezentowali z logo Byciny na plecach. Pomarańczowe koszulki były uroczą oprawą dla naszego historycznego emblematu, dzięki któremu jesteśmy rozpoznawani jako mieszkańcy Byciny.
Chylimy czoła za podjęcie wyzwania i piękną promocję naszego miejsca na Ziemi :) Dziękujemy :)
VIII. Turystyka rowerowa naszą pasją ...
Nasze rowery - nasza Europa : takie hasło pasuje jak najbardziej do grupy zapaleńców, którzy w turystyce rowerowej odkryli całe piękno i radość zwiedzania Europy. Najpierw coraz śmielsze wycieczki po Polsce dodawały im odwagi i były sprawdzianem ich możliwości potem zapragnęli pojechać dalej... Pierwsza - w 2013 r. - była Słowacja i ponad 300 km na dwóch kółkach przejechanych w gronie przyjaciół o bardzo szerokiej rozpiętości wieku. Wszyscy spisali sie doskonale. W kolejnym 2014 roku apetyty wzrosły i pod koła poszła trasa "Passau - Wiedeń - Bratysława" co dało łącznie 514 km na rowerach.
Cudne widoki, radosne przeżycia, wzajemna pomoc i ogólne zainteresowanie tych, których na trasie spotykali. Jednolite stroje często wzbudzały szczery podziw i żywe zainteresowanie. Węgry to wyzwanie na 2015 rok - jak było - muszą nam opowiedzieć po powrocie z tej interesujacej trasy.....
Całość corocznych przedsięwzięć związanych z organizacją wyprawy wymaga dokładnego rozpisania trasy, przygotowania kompletnej logistyki, opracowania wielu istotnych szczegółów i nad tym wszystkim czuwa Pan Werner Wieszok, który już na wiele miesięcy przed datą wyjazdu z Byciny układa wszystko jak najdokładniej, by na trasie jak najmniej zdarzeń było zaskoczeniem dla całej grupy.
Dziękujemy za promocję naszej Byciny na zagranicznych rowerowych szlakach i niech ta wspólna pasja przynosi Wam wiele radości i nowych pozytywnych doświadczeń Szerokiej drogi i bezpiecznych powrotów życzymy Wam z całego serca...
VII. Urodzeni na rowerach
Rowerowe trasy, bliskie i dalekie , z turystycznym i wyczynowym tempem, charyzma i umiejętność snucia niekończących się opowieści o wymagającym siłowego zaangażowania i wysiłku hobby to skrócony opis osobowości Pana Dariusza Musialika, który każdą wypracowaną wolną chwilę spędza na rowerze. Chętnie też zaraża swoją pasją kolegów i znajomych. Wspólnie z nimi bierze czynny udział w rajdach o różnej skali trudności. Bardzo chętnie odpowiedział na prośbę promowania naszego sołectwa na kolarskich trasach. Życzymy powodzenia i pozyskiwania kolejnych osób do towarzystwa na ścieżkach rowerowych.
Relacja z maratonu w Szklarskiej Porębie
VI. Wiktoria Stypa
Skromna, grzeczna dziewczyna obdarzona nieprzeciętnym talentem - pięknym głosem i radością śpiewania.

- Wiktoria Stypa - laureatka II miejsca na konkursie w Rybniku :) - Facebook
Fragment pokazujący występ na Koncercie z okazji Dnia Niepodległości w Gliwicach - uczennica SP w Bycinie - Wiktoria Stypa wraz z akompaniamentem nauczycielki muzyki - Pani Joanny Zachodnej - Walczak - ZOBACZ
V. Kolejna wartościowa pozycja książkowa Pana Georga Cebulli
Tym razem Autor zebrał wiadomości historyczne i współczesne 17 wiosek tworzących Gminę Rudziniec w jednym miejscu.
- Przystępując do czytania tej publikacji miej na uwadze, że jej autor nie jest naukowcem ani historykiem a jedynie amatorem, który starał się pisać o swej małej Ojczyźnie zrozumiałym dla każdego językiem.......
- tak zaczyna się wstęp do książki, którą z pewnością warto przeczytać i mieć w swojej biblioteczce by zawsze można było do niej sięgnąć a jej treść przekazać kolejnym pokoleniom.
To fascynujące jak można się poświęcić swojej pasji, czerpać radość z tworzenia literackiego, promować nieustannie miejsce na Ziemi, które jest częścią naszej duszy.........
Jako mieszkańcy Byciny bądźmy dumni , że pokazane tu wartościowe pozycje książkowe mają swoje źródło w sercu prawdziwego "bycinioka".
"By o Bycinie pamięć pozostała" - link do artykułu
IV. Agnieszka Mikosz - zauroczona poezją, pisząca wiersze - własnie wydała swój pierwszy autorski tomik pt. "Ołówkowe wiersze" ....
Niedzielne popołudnie - uczta dla ducha - piękne i wzruszające spotkanie z poezją młodej autorki - naszej dziewczyny - Bycinianki - Agnieszki Mikosz. Deklamowane przez nią samą wiersze, okraszone uroczą muzyką gitary i skrzypiec w wykonaniu Anny i Katarzyny - zaprzyjaźnionych z Byciną, dziewcząt z Ujazdu były pięknym i wzruszającym akcentem szczególnej dla społeczności Byciny niedzieli. W dniu 01.09.2013 r. obchodzilismy 13 rocznicę konsekracji naszego kościoła pw. św. Trójcy i zaproszeni przez o. Proboszcza na popołudnie z poezją byliśmy uczestnikami uroczego i wyjątkowego wydarzenia.......
Tak mówi autorka sama o sobie i swojej pasji:
Littera scripta manet. Słowo zapisane pozostaje. Dlatego tak lubię pisać. Zostanę choć przeminę. Zostaną uczucia i myśli w największym stężeniu w poezji. Szuflada stała się zbyt ciasna ( a może wiersze dojrzały razem ze mną?).
Daję je więc Tobie drogi Czytelniku. Będą istnieć w nas obu ołówkowe wiersze, słowa, w których żyją uczucia, emocje i przemyślenia zawsze w pierwszej wersji pisane ołówkiem.....
Autorka o autorce:
Zawieszona pomiędzy Byciną a Gliwicami żyłam i żyję by kochać Boga i ludzi. Studentka oligofrenopedagogiki z duszą artystki. Ciekawa świata optymistka z szerokim usmiechem na twarzy. Jeśli kiedyś spotkasz drobną dziewczynę, która się do Ciebie uśmiechnie bez powodu, wiedz, że to ja :)
MEMENTO
Zakneblowałam duszę:
za głośno krzyczała,
że jest brudna
Skrępowałam moralność:
nie pozwalała mi żyć
pełna piersią
Ograniczyłam myslenie:
za bardzo
mnie męczyło
Idę za tłumem
ślepa na miłość
głucha na Boga
bez uczucia
bez sumienia
bez serca
bez... duszy?
"szczęśliwa"
Tylko tego głodu
nie daje się pozbyć
zapycham magicznym
chlebem pogaństwa
Bóg mówi: "Oto ciało moje
bierzcie i jedzcie..."
ale ja tego nie słyszę
ogłuchłam, bo tak było wygodniej...
Istnieje możliwość nabycia tomiku wierszy Agnieszki w zakrystii koscioła św. Trójcy w Bycinie.
III - Łukasz Skandy – młody mieszkaniec Byciny, którego pasją są przyroda i fotografia.
Na amatorskich zdjęciach możemy zobaczyć jak cudny jest otaczający nas świat, najbliższa okolica i miejsce w którym żyjemy. Trzeba mieć dużo cierpliwości i pokory by uchwycić to co w naturze niepowtarzalne i pełne uroku. Chociaż codziennie stykamy się w różny sposób z otaczającą nas florą i fauną to wielokrotnie dopiero z pasją wykonane zdjęcie, pomaga dostrzec widzowi , że nic nie jest tak doskonale piękne jak przyroda i jej odsłony w różnych porach roku. Łukasz to potrafi i jego udostępnione prace - jedynie ich niewielki wycinek - z zachwytem możemy podziwiać w galerii….. Jak zapewnia, wszystkie zostały wykonane w najbliższej okolicy Byciny.
II - Książki o sołectwie Bycina autorstwa Georga Cebulla.
Człowiek z wielką pasją – Georg Cebulla – rocznik 1950 – urodzony w Bycinie, absolwent Politechniki Gliwickiej, jeden z pierwszych inżynierów w naszej miejscowości, pracownik Kopalni Piasku w Kotlarni to autor dwóch pozycji książkowych w całości poświęconych Bycinie. Pan Cebulla to pasjonat zainteresowany żywo historią i chociaż obecnie mieszka w Niemczech to jego prawie coroczne odwiedziny rodzinnej Byciny zawsze związane są z wyjazdami do miejsc gdzie znów zbierane są materiały do nowych pomysłów na kolejna książkę.
Pierwsza z nich – wydana w 2003 roku nosi tytuł „Kościoły Ziemi Gliwickiej – Bycina” i w całości jest poświęcona historii związanej z życiem religijnym mieszkańców od powstania maleńkiej osady aż do czasów, kiedy w Bycinie stanął obszerny nowy kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej. To wartościowa pozycja zawierająca bogaty zbiór zdjęć archiwalnych i współczesnych.
Druga książka to „Dzieje i współczesność wioski Bycina/Fichtenrode/” została wydana w 2009 roku. Ta bogata pozycja zawiera cenne historyczne treści. Jest oparta na wnikliwej analizie literatury i materiałów źródłowych. To godziny pracy w zakamarkach bibliotek i archiwów państwowych, godziny rozmów z mieszkańcami Byciny – często już nieżyjącymi.
Jako mieszkańcy Byciny mamy szczęście, że jest ktoś, kto poświęcił czas i swoje finanse na stworzenie tych cennych dla obecnych i przyszłych pokoleń książek. W każdym z nas drzemią pytania, na które chcemy poznać odpowiedzi – często nie ma już kogo zapytać! Bliscy - starsi ludzie odeszli, a ta wiedza jest zebrana w całość i możemy zawsze z niej skorzystać.
Jest i trzecia pozycja – jeszcze pachnąca farba drukarską! - „Drewniane Perły Ziemi Gliwickiej”. Na 160 stronach jest zawarte pełne zamiłowania do architektury drewnianych kościołów.
„Nie jest to opracowanie naukowe czy pełna monografia odwiedzanych miejscowości a jedynie ich pobieżny opis i własna refleksja. Braki i niedociągnięcia, które czytelnik zauważy przy analizowaniu materiału niech będą zachętą do podejmowania dalszych prac nad udoskonaleniem tej tematyki” – ten cytat wybrany z pierwszego rozdziału książki niech będzie świadectwem skromności autora, który swojemu przywiązaniu do naszej Śląskiej Ziemi daje tak wartościowy wyraz. W książce znajdziemy „szlak drewnianych pereł” złożony z 17 elementów - niektóre z nich już tylko w wersji opisowej….. Wykaz opisywanych kościołów obejmuje:
- Poniszowice – Kościół św. Jana Chrzciciela i MB Częstochowskiej
- Chechło – Kościół św. Walentego
- Rudziniec – Kościół św. Michała Archanioła
- Łącza- Kościół p.w. Narodzenia N.M.P. i św. Marcina
- Bojszów – Kościół Wszystkich Świętych
- Rachowice – Kościół św. Trójcy
- Sierakowice – Kościół P. w. Katarzyny Aleksandryjskiej
- Smolnica – Kościół św. Bartołomieja
- Żernica – Kościół św. Michała Archanioła
- Ostropa – Kościół św. Jerzego
- Gliwice – Kościół Wniebowzięcia N.M. P.
- Szałsza – Kościół p.w. Narodzenia N.M.P.
- Księży Las – Kościół p. w. św. Michała Archanioła
- Sieroty – Kościół p.w. Wszystkich Świętych
- Zacharzowice – Kościół św. Wawrzyńca
- Pniów – kościół św. Wacława
- Paczyna – kościół św. Marcina
Wszystkie opisane wyżej pozycje można wypożyczyć w Bibliotece przy Szkole Podstawowej w Bycinie. Pan Georg Cebulla jako dawny uczeń naszej podstawówki podarował, każdą z książek naszym czytelnikom. Zapraszamy – bo tylko w taki sposób można się z tymi egzemplarzami zapoznać.
I - Pierwszym opracowaniem historii Byciny była książka wydana w kilku egzemplarzach (jako kserokopie), przez byłego mieszkańca Byciny - Lothara Rasima, który po wojnie wyjechał do Niemiec.
Tam zachęcony przez przyjaciół podjął się tego trudnego i żmudnego zadania. cierpliwie gromadził materiały, zdjęcia, relacje ludzi pochodzących z Byciny a mieszkających w Niemczech. Te prace były jeszcze trudniejsze z uwagi na sytuację polityczną w tamtych czasach. Efektem końcowym było zebranie w całość kopii statystyk, zdjęć i innych dokumentów w języku niemieckim. Pozycja była rozprowadzona wśród znajomych, przyjaciół i ludzi zainteresowanych swoim rodzinnym miejscem na Górnym Śląsku. W galerii można zobaczyć kilka skanów tej oryginalnej pozycji.
Tekst do ksiązki Lothara Rasima
Tłumaczenie wprowadzenia do pierwszego opracowania poświęconego Bycinie autorstwa Lothara Rasima
Kiedy w marcu 1989 roku miałem wgląd do dokumentów, map i książek o Górnym Śląsku, które z wielkim trudem zgromadził rodak Walter Schelenz ( z Tłustorębów kolo Niemodlina), wpadłem od razu na pomysł udostępnienia wszystkiego, co dotyczyło Byciny, większemu gronu rodaków.
W końcu ukazała się ta praca, do której mnie pan Schelenz zainspirował i któremu należą się wielkie wyrazy podziękowania.
Ten dokument nie pretenduje w żadnym wypadku do miana naukowej kroniki. Z pewnością też wiele faktów zostało pominiętych lub po prostu zapomnianych. Z dostępnych jednak dokumentów wprowadzono ich kopie po to, aby każdy czytający mógł sobie wyrobić odpowiednie zdanie na ten temat
W celu lepszego rozeznania dodana została lista wymienionych wiosek miedzy innymi z nazwami z przed roku 1935, z roku 1935-1945 i po roku 1945.
Dbając o powiązanie historyczne opisano krótko ogólny rozwój Górnego Śląska.
Mam nadzieje, ze tym dokumentem mogłem wszystkim mieszkańcom Byciny przysporzyć dużo radości.
Za wszystkie materiały ze zdjęciami dziękuje szczególnie Klausowi Bartsch, Georgowi Lassota, Karlowi Fulczykowi i Williemu Wyssada.
Mühlheim/Ruhr październik 1991 Lothar Rasim
Serdeczne podziękowania dla Pani Katarzyny Piechotta za poświęcony czas na przetłumaczenie powyższego tekstu.

